Alexandr malý

Psittacula krameri

 

Velikost:  40cm 

Délka života: 17let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Mladí ptáci se dají dobře ochočit a nezřídka se naučí i několik slov. Pokud je něco rozruší nebo vyleká umí být poměrně hluční, také mají výrazné ničitelské sklony.  Ideální  je chovat je v páru. Ve voliérách se dají chovat i s andulkami a  mírnými druhy středních papoušků. Chovají se v různých barevných mutacích. Mladí ptáci mají matnější barvy a do dvou let vypadají jako samice.

Pohlaví: Ve dvou letech života  se samcům začíná vytvářet tmavý límec na krku.

Potrava: Krmíme směsí semen pro střední papoušky, ovocem (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zeleninou, zeleným  krmením (ptačinec, smetanka, salát), naklíčenými zrninami a při hnízdění vaječnou směsí. Ptákům nabízdněte také větvičky ovocných stromů na okus. Důležitý je i pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Alexandry chováme při běžné pokojové teplotě. Je možno zimovat venku, ale potom je nutné vybudovat  izolovaný vnitřní úkryt. Při chovu v kleci použijte klec o minimálních rozměrech 80x70x100cm (dxšxv). Alexandři, ale rádi létají je tedy vhodnější je chovat ve voliéře. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 30x30x60cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

Zdravé zvíře: Zdravý papoušek  má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©