Papoušek vlnkovaný (Andulka)

Melopsittacus undulatus

 

Velikost:  18cm

Délka života: 10let

Povolení:  K chovu tohoto druhu není třeba

Chování: Velice oblíbený papoušek, pro svou milou a společenskou povahu. Lze jej naučit mluvit, větší nadání mívají samečkové. Nemají výrazné sklony k ničení. Jsou relativně tiché, převážně štěbetají, ale občas spustí výraznější křik. Je možné je chovat v hejnech nebo společně s korelami. Chovají se ve spoustě barevných mutací. Mladí ptáci mají vlnkování až k ozobí a tmavé oči.

Pohlaví: Samičky mají světlé ozobí, buď do hněda, nebo s lehkým nádechem do modra (dle barevné mutace). Samci je mají tmavomodré,nafialovělé. U mladých ptáků je světlé a s věkem se vybarvuje. U některých barevných mutací je rozlišování dle barvy ozobí takřka nemožné.

Potrava: Směs semen pro andulky, ovoce (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zelenina, zelené krmení (ptačinec, salát, smetanka), při hnízdění vaječná směs. Větvičky ovocných stromů na klování. Pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme denně čerstvou nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Teplota ideálně běžná pokojová, možno zimovat venku, dobře snáší nízké teploty kolem -6°C, na zimu dáváme silnější bidýlka aby jim neomrzali nohy. Vhodné je mít k dispozici izolovaný vnitřní úkryt. Klec o rozměrech 40x40x60cm (dxšxv) na jednoho ptáka. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 15x15x25cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravá andulka má jasné oči, čisté, nepoškozené peří  bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatická, načepýřená  a přijímá krmivo. Na ozobí a nožičkách nejsou stopy po roztočích.

 

 

FelixNET©