Chameleon jemenský

Chamaeleo Calyptratus

 

Velikost:  Samec až 60cm, samice až 45cm

 

Délka života: Samec průměrně 5let, samice 3-4roky

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Není to kontaktní zvíře, které by vyhledávalo přítomnost člověka. Žijí spíše samotářským životem a jsou hodně citliví vůči stresu. Zbytečná manipulace je pro ně spíše škodlivá, někteří jedinci si na kontakt zvyknou, jiní se aktivně brání.

 

Pohlaví: Samec má výraznější přilbu a ostruhy na zadních nohou

 

Potrava: Krmíme denně nebo obden přiměřeným množstvím potravy z čehož živočišná složka tvoří zásadní část jídelníčku. Rostlinnou potravu podáváme max. jednou za týden, velké množství způsobuje průjmy. Živočišná – cvrčci, šváby, mouchy, sarančata, myší holata /nekrmit moučnými červy, způsobují zdravotní problémy/. Živočišnou stravu obalujeme jednou až dvakrát týdně ve vitaminovém a minerálním přípravku. Rostlinná – květ i list pampelišky, čínské zelí, ovoce. Vodu postřikujeme rozprašovačem do terária kde ji zvířata slízávají z listů a dekorací. Někteří chameleoni se naučí pít i z misky, ale na to nelze spoléhat.

 

Terárium a vybavení:  Pro jeden kus 50x50x90 (délkaxhloubkaxvýška) pro pár 70x50x120. Substrát na dno písek, nebo lépe rašelina či lignocel smíchaný s pískem v poměru 1:1. Hodně větví na lezení, bez chemických postřiků, ideální je kroucená vrba. Živé rostliny volit nejedovaté a nutno počítat s jejich poškozením při pohybu zvířete i možným okusem. Vhodné jsou bromélie, zelenec, potos, fíkusy. Vlhkost v teráriu by měla být 50-70%. Teplota pod zdrojem vyhřívání až 40°C v teráriu 28-33°C s přirozeným nočním poklesem. V teráriu je nezbytný zdroj UVB záření, který umožňuje metabolismus vápníku, extrémně důležitý pro mláďata a chovné samice. Jako zdroj tepla postačí bodová nebo terarijní žárovka.

 

Péče: Pravidelně odstraňujeme trus, zbytky potravy, poškozené rostliny. Denně rosíme. Krmíme denně či obden.

Zdravé zvíře: Tělo bez viditelných vnějších parazitů, bez špatně svlečené kůže, oči jasné pohyblivé, nezapadlé  do hlavy, jazyk pohyblivý, zvíře nesípe, v tlamě není hlen, trus má pevnou konzistenci . Končetiny nejsou oteklé, křivé. Zvíře není dlouhodobě tmavě zbarvené a nafouklé, není apatické a přijímá potravu.  Na těle zvířete nejsou poranění a nemá vyhřezlé orgány (kloaka a hemipenisy u samců).

 

FelixNET©