Chůvička japonská

Lonchura domestica

 

Velikost: 10cm

 

Délka života: 5 let

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Tento pták byl uměle vyšlechtěn, v přírodě se tudíž nevyskytuje. Jméno je odvozeno od jejich dobrých rodičovských vlastností , ochotně se postarají i o vajíčka jiných ptáků. Nikdy nechováme jen jednu chůvičku, bylo by to týrání. Je to mírný a nenáročný tichý ptáček, chová se i v mnoha barevných mutacích. Mladí ptáci jsou matněji zbarvení a mají světlejší bříško.

 

Pohlaví:  Vzhledově se neliší, samečci zpívají.

 

Potrava: Travní a bylinná semena, směs pro drobné exoty, zelené krmení (žabinec, smetanka, salát), ovoce (nikdy avokádo je pro ně jedovaté), naklíčené zrniny, vaječná míchanice, senegalské proso. K dispozici by měla být sépiová kost, ptačí písek nebo grit. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

 

Klec a vybavení: Teplota běžná pokojová, v zimě snáší dobře i teploty kolem 10 stupňů. Klec o rozměrech minimálně 35x30x35cm (dxšxv) pro pár. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 10x10x10cm nebo proutěné hnízdo. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravá chůvička má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatická, načepýřená  a přijímá krmivo.

 

 

FelixNET©