Činčila vlnatá

Chinchilla lanigera

 

Velikost: 400 – 750gramů, tělo 20 – 35cm, ocas 14 – 16cm

 

Délka života: Až 15 let

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování:  Aktivní v podvečer a v noci, žijí v párech či menších skupinách 1 samec a 2 samičky. Dá se ochočit, ale mazlení a úzký kontakt s člověkem zpravidla nevyhledává. Patří mezi hlodavce.  Nezapáchá. Ve stresu pouští chumáče srsti – obranný mechanismus, srst je jemná a hustá, zvíře proto potřebuje koupací písek s jehož pomocí ji udržuje. Mláďata činčil se rodí vidoucí, osrstěná a s vyvinutým chrupem.

 

Pohlaví:  Samička má těsně pod řitním otvorem "papilu", kam ústí močová trubice.  Připomíná trochu penis samečka, ale je menší a hlavně je velmi blízko řitního otvoru. Mezi ní a řitním otvorem je malý kousek bez srsti, v tomto místě se nachází vývod pochvy, ale ten je kromě říje úplně zavřený, takže se zdá, že tam už nic není. Penis samečků je větší než ona "papila" samiček a hlavně je dál od řitního otvoru, mezí ním a řitním otvorem je normální, řídce osrstěná kůže.

 

Potrava: Základem je seno, to by měla mít činčila neustále k dispozici. Denně pak přidáváme cca 2polévkové lžíce směsi nebo granulí pro činčily. Minimálně dáváme ovoce, zelené krmení a kořenovou zeleninu. K dispozici by měl být minerální kámen. Činčila pochází z oblasti na krmivo chudé, takže není nijak náročná. Voda nejlépe jen v napáječce, čerstvá a neustále k dispozici. Přidáváme suché větve na okus.

 

Klec a vybavení:  Na jednu činčilu minimálně 70x50x70cm (délkaxhloubkaxvýška) na pár 100x50x100. Teplota optimálně kolem 22°C, při teplotě nad 30°C může činčila uhynout. Vybavení klece  - napáječka, miska, jesličky na seno, koupelna s koupacím pískem pro činčily, větve a odpočívadla na šplhání a skákání, domeček. Jako podestýlku používáme hobliny, Asan, písek pro činčily, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku a koupací písek. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu. Zuby nejsou přerostlé a jsou zažloutlé až oranžové (světlá barva zubů značí nedostatek vápníku v potravě).

 

FelixNET©