Kakariky rudočelý

Cyanoramphus novaezelandiae

 

Velikost:  28cm

Délka života: 10 let

Povolení:  k chovu tohoto druhu není třeba

Chování: Celkem mírumilovný papoušek, kterého lze chovat s andulkami, korelami, drobnými exoty a jinými mírnými druhy papoušků. Často slétá na zem, kde rozhrabuje podestýlku. Je velice zvědavý, snadno ochočitelný a tichý. Jeho hlas připomíná kozí mečení. Chová se v mnoha barevných mutacích.Mladí ptáci jsou podobní dospělým samicím.

Pohlaví: Samec je robustnější, má větší čelní skvrnu, červené oči. Oči samice mají nádech oranžové a je drobnější.

Potrava: Směs semen pro střední papoušky, ovoce (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zelenina, zelené krmení (ptačinec, salát, smetanka), naklíčené zrní, travní semena. Při hnízdění vaječná směs. Větvičky ovocných stromů na klování. Pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme denně čerstvou nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Teplota ideálně běžná pokojová, možno zimovat venku ale je nutný izolovaný vnitřní úkryt. Klec o rozměrech 80x50x50cm (dxšxv) na jednoho ptáka. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 25x25x30cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

Zdravé zvíře: Zdravý kakariki má jasné oči, čisté, nepoškozené peří  bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©