Kanár

Serinus vanadia

 

Velikost: 15cm (liší se v závislosti na mutacích)

 

Délka života: 10let

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Kanáry můžeme chovat s jinými drobnými exoty nemají tendence je napadat, ale neměli by se chovat s pěnkavovitými, mohlo by dojít ke křížení. Existuje mnoho mutací kanárů. Kanáři se učí zpívat v tzv. školkách. Některé kanáry musíme v období přepeřování krmit barvivem, aby jejich peří mělo určitou barvu (červený kanár). Kanárky můžeme chovat i jednotlivě, ale raději v párech či menších skupinkách.

 

Pohlaví: Vzhledem se neliší. Sameček zpívá.

 

Potrava:  Jako krmivo poslouží směs zrnin pro kanáry, zelené krmení (ptačinec, smetanka, salát), ovoce (nikdy avokádo je pro ptáky jedovaté), naklíčené zrniny, vaječná míchanice, senegalské proso. K dispozici by měla být sépiová kost, ptačí písek nebo grit. Vodu podáváme nejlépe v napáječce, čerstvou a aby byla neustále k dispozici. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

 

Klec a vybavení: Teplota běžná pokojová, v zimě snáší dobře i teploty kolem 10 stupňů. Klec o rozměrech minimálně 50x40x40cm (dxšxv) pro pár. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění proutěné hnízdo, plastové hnízdo a nabídneme ptákům hnízdní materiál. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravý kanárek má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©