Kočka domácí

Felis silvestris f. catus

 

Velikost:  Různá dle pohlaví, plemene

 

Délka života: 15 až 20let i více

 

Povolení:  pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování:  Kočka domácí je domestikovaná šelma. Její přirozenou potřebou je možnost lovit, ať již živou kořist (ptáci, hlodavci, ještěrky, hmyz) tak lov formou hry (listí, hračky atd.), brousit si drápy, zahrabávat po sobě výkaly a pečovat o svou srst pomocí drsného jazyka. Tomu všemu je uzpůsobena její stavba těla. Kočka je zvíře, které nebývá problém vychovat, ale není vhodné k výcviku, i když se občas najdou i talentovaní jedinci. Na chování má vliv i kastrace, která je u nechovných jedinců důležitá. Zamezuje potřebě značkovat, zabraňuje opakovaným říjím koček, které mohou v pozdějším věku způsobovat nádorová a jiná onemocnění pohlavního aparátu. Po kastraci jsou kočky zpravidla klidnější, mazlivější, drží se více v okolí domova a zábavu si hledají právě v lovu a hrách. Nekastrovaní jedinci hledají partnera pro zplození potomků, kocouři vedou boje o teritorium a říjící kočky, teritorium si značkují obě pohlaví močí. Se svým majitelem komunikuje kočka, pomocí řeči těla i hlasem (předení, syčení, prskání, mňoukání).

 

Pohlaví:  U koťat bývá hůře rozlišitelné, kocourci mají umístěné ústí močové roury, které má kulatý tvar, ve větší vzdálenosti od řitního otvoru. Kočičky mají vulvu, která má tvar čárky, hned pod řitním otvorem. U dospělých zvířat jsou u kocourů dobře viditelná varlata.

 

Potrava:  K pití nabízíme kočce denně čerstvou vodu. Kočka je striktní masožravec – to znamená, že převážnou část jejího jídelníčku tvoří maso. Maso můžeme podávat syrové i vařené, obohacené o vitaminové doplňky. Většina lidí dává přednost komerčně vyráběnému krmivu (konzervy, granule), i zde je pro kvalitní výživu kočky vhodné sledovat složení a vybírat krmiva s vysokým procentem masa. Kravské mléko bohužel většině koček způsobuje trávicí problémy, proto pokud jej chcete kočce podávat tak pouze jako pamlsek a nejprve vyzkoušejte, zda jej bude dobře snášet.

 

Vybavení:  Před pořízení m kočičky byste měli pořídit, misky na krmivo a vodu, kočičí WC s lopatkou na vybírání trusu a kočkolit, škrabadlo, pelíšek na spaní, kartáč na srst, přepravku.

 

Péče: U dobrého chovatele zakoupíte kotě ve věku minimálně dvanácti týdnů, již plně očkované a odčervené. Pak stačí jednou ročně přeočkovat. Pečujte o srst kočky pravidelným kartáčováním, podávejte zvířeti  kočičí  trávu nebo pastu s maltózou pro snadné trávení bezoárů (chuchvalce chlupů, které kočka spolyká při čištění a mohou zapříčinit neprůchodnost žaludku a střev). U koček žijících v bytě můžete zastřihovat ostré konce drápků. Pravidelně čistěte a měňte kočkolit v kočičím WC. Denně podávejte čistou vodu a krmivo.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©