Korela chocholatá

Nymphicus hollandicus

 

Velikost: 30cm

 

Délka života: 18 let

 

Povolení: k chovu tohoto druhu není třeba

 

Chování: Korela patří k dobře ochočitelným papouškům, kteří se mohou naučit mluvit. V dostatečně velkém prostoru se snáší s andulkami i drobnými exoty. Chová se v různých barevných mutacích (lutino, perlová apod.) Chocholka na hlavě vypovídá o náladě ptáka, v klidu je mírně přilehlá k hlavě, ale když se korela bojí nebo ji něco hodně zaujme, chocholku drží vztyčenou. Tak majitel dobře pozná, jestli svého svěřence něčím nevyděsil nebo jestli se v jeho přítomnosti ptáček cítí dobře.

 

Pohlaví: Samice má na spodku ocasu vlnkování, nemá tak pestré líce jako samec. Sameček zpívá.

 

Potrava: Směs semen pro střední papoušky, ovoce (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zelenina, zelené krmení (ptačinec, salát, smetanka), při hnízdění vaječná směs. Větvičky ovocných stromů na klování. Pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme denně čerstvou nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

 

Klec a vybavení: Teplota ideálně běžná pokojová, možno zimovat venku ale je nutný izolovaný vnitřní úkryt. Klec o rozměrech 80x70x100cm (dxšxv) na jednoho ptáka. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 25x25x30cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravá korela má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatická, načepýřená  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©