Krab suchozemský

Cardisoma armatum

 

Velikost:  Tělo 15cm s končetinami až 30cm

Délka života:  Průměrně kolem 8let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Dobrá snášenlivost pro chov ve skupině v rámci svého druhu. Několikrát za život se svlékají, v tomto období by měl mít krab k dispozici úkryt. Zvíře by mělo mít klid a měla by být vyšší vlhkost vzduchu. Pokud při svleku přijde o nohu, při dalším mu doroste.

Pohlaví: U samečků je na spodku krunýře viditelný úzký trojúhelník. Nicméně v zajetí se odchov ještě nepodařil.

Potrava: Jsou to všežravci. Můžeme podávat granule určené přímo pro kraby, rybí maso, červy, ovoce (jablko, hruška, banán, hroznové víno, meloun, jahody, broskve apod.), zeleninu (okurka, salát, čínské zelí, spařený špenát), rádi si pochutnají i na akvarijních rostlinách, ale i na piškotech. Důležité je přidávat do krmiva velké množství vápníku v podobě kalciových tablet, drcených skořápek, sépiové kosti.

Terárium  a vybavení:  Pro pár krabů pořídíme nádrž 100x40x30cm (dxšxv). Osvětlení by mělo zahrnovat tepelnou a UVB žárovku, ta je nutná pro metabolismus vápníku.  Teplota vody by se měla pohybovat kolem 20-24°C a teplota vzduchu kolem 25°C. Rádi se i vyhřívají, takže pod zdrojem může být teplota kolem 35°C. Výška vodní hladiny by měla být taková, aby se krab mohl celý ponořit. Rádi se zahrabávají, takže suchá část terária by jim měla nabídnout písek nebo říční oblázky se spoustou úkrytů v podobě kořenů, kamenů, rostlin a větví, na zahrabávání se hodí i bukové a dubové listí. Můžete osadit živými rostlinami, ale počítejte, že je krabi časem poničí a zkonzumují, takže volte nejedovaté druhy s tužšími listy.  Do vody umístěte kvalitní filtraci, nebo vodu často měňte.

Péče: Pravidelná výměna vody a odstraňování zbytků staré potravy.

Zdravé zvíře: Krunýř je lesklý, pevný bez viditelného poškození nebo parazitů. Zvíře přijímá potravu, projevuje aktivní činnost. Chybějící končetina může být následkem potíží při svleku, ale při dalším by měla opět dorůst.

 

FelixNET©