Králík zakrslý

Oryctolagus cuniculus f. domesticus

 

Velikost: Zakrslý krátkouchý 1 – 1,25kg, zakrslý beran 1,5 – 2kg

 

Délka života: Až deset let

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Králík je mírné denní zvíře. Lze jej naučit čistotnosti. Je lepší chovat pohromadě 2 samičky nebo pár, ale může se stát že se budou napadat. Mazlivější bývají samečci, samičky v období říje mohou začít být agresivnější. Králíci se dají chovat společně s morčaty. Zakrslí králíci se chovají v různých barvách a typech srsti. Teddy – králík s dlouhou jemnou srstí, lvíček – delší srst kolem krku, beran – uši jsou svislé podél hlavy,  rex – krátká srst jen několik mm.

 

Pohlaví: Králíka otočte bříškem nahoru, nejlépe když spolupracují dva lidé. Nad řitním otvorem je pohlavní, po jehož obou stranách jemně prsty zatlačte. U samečka se vysune malý penis s kulatou špičkou. U samičky bude vidět jen štěrbina. U dospělých samců jsou vidět varlata.

 

Potrava:   Seno by měl mít králík k dispozici neustále. Směsi  pro králíky nebo  granulí pro králíky stačí dvě  polévkové lžíce denně. Králíkům podáváme i zelené krmení, zeleninu (mrkev, celer, fenykl, petržel, okurku), ovoce (jablko, hruška, jahody, banán, ananas), tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu nejlépe denně čerstvou,  v napáječce aby si ji neznehodnotil podestýlkou. Ovoce podáváme spíše jako pamlsek. Zelené krmivo a zeleninu v menším množství, nespotřebované odebereme.

 

Klec a vybavení: Králíky chováme nejlépe při pokojové teplotě, případně lze chovat i celoročně venku, ale jsou citliví na průvan a přehřátí. Klec, kotec nebo jiná ubikace pro zakrslého králíčka by měla mít minimálně 70x50x40cm (dxšxv). Vybavení klece -napáječka, miska, jesličky na seno, domeček,  rohová toaleta. Jako podestýlka poslouží, hobliny, Asan, dřevitá podestýlka, kukuřičná podestýlka, sláma. Seno je krmivo ne podestýlka! Do toalety buď to samé nebo nějaký typ kočkolitu.

 

Péče: Králíka je nutné očkovat proti moru a myxomatóze (přenáší ji komáři). Pravidelně zastřihujeme přerůstající drápky, dlouhosrstá plemena vyčesáváme. V kleci denně čistíme králíčkovo WC, dle potřeby měníme podestýlku. Krmíme denně, nespotřebovanou čerstvou potravu denně odstraňujeme.

 

Zdravé zvíře:  Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Nekašle, nesípe, není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu. Zuby a drápy nejsou přerostlé.

 

FelixNET©