Křeček syrský

Mesocricetus auratus

 

Velikost: 100-150g, 18cm

 

Délka života: Průměrně tři roky

 

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Křeček je samotářské zvíře, které se s jedinci svého druhu stýká jen za účelem páření. Aktivní je hlavně za soumraku. Křeček syrský je znám též pod názvy křeček zlatý, křeček medvědí, chová se v různých barevných varietách s různými typy srsti. Potravu přenáší v lícních torbách. Dobře šplhá.

 

Pohlaví: U samců je pohlavní otvor dál od řitního a bývají výrazná varlata, samice má pohlavní otvor blízko řitnímu.

 

Potrava: Základem je směs pro křečky nebo směs pro drobné hlodavce. Občas křečkovi nabídneme ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zeleninu (mrkev, petržel, okurku), kuřecí maso, bílý jogurt, tvaroh, vejce natvrdo, moučné červy, list i květ pampelišky, vojtěšku, tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si ji křeček neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej křeček nespotřebuje.

 

Klec a vybavení:  Křečky chováme při pokojové teplotě, při teplotách  pod 10°C upadají do zimního spánku. Rozměry klece by měly být  minimálně 50x30x30cm, (dxšxv) místo klece lze využít i terárium o těchto rozměrech. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby křečkovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče:  Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně. Dlouhosrsté křečky bývá občas potřeba pročesat.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©