Křečík čínský

Cricetulus barabensis = griseus

 

Velikost:  35 – 45 gramů, 8 – 13cm

 

Délka života: 2 – 3 roky

 

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Křečík čínský je druhem samotářským, aktivním v noci či brzy ráno. Znám rovněž pod názvem křečík daurský, oproti ostatním křečíkům má delší ocásek a štíhlejší stavbu těla, rovněž hlava je štíhlejší. Přírodní zbarvení je hnědošedé s tmavým pruhem na zádech  ale byly vyšlechtěny i skvrnité a bílé variety.  Je silně nesnášenlivý a málokdy se podaří vytvořit trvalý pár který se nenapadá, chováme jej proto samostatně. Potravu přenáší v lícních torbách. Na zimu upadá do zimního spánku.

 

Pohlaví: Samci mají velmi výrazná varlata, u některých tvoří až 1/3 těla.

 

Potrava: Základem je směs pro křečky nebo směs pro drobné hlodavce. Občas křečíkovi nabídneme ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zeleninu (mrkev, petržel, okurku), kuřecí maso, bílý jogurt, tvaroh, vejce natvrdo, moučné červy, list i květ pampelišky, vojtěšku, tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si jí křečík neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej křečík nespotřebuje.

 

Klec a vybavení: Křečíky chováme při pokojové teplotě, při nižších teplotách upadají do zimního spánku. Rozměry klece by měly být  minimálně 40x25x25cm, (dxšxv). Místo klece lze využít i terárium o těchto rozměrech. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby křečíkovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče:  Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

 

Zdravé zvíře:  Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©