Křečík džungarský

Phodopus sungorus

Velikost:  30 – 55gramů, 7 – 10cm

 

Délka života: 2-3 roky

 

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování:  Aktivní za soumraku a v noci, spíše samotářský ale dá se chovat v páru. Křečíci snáší i nízké teploty, přebarvují do světlejší a hustší zimní srsti. Neupadají do zimního spánku. Potravu si přenáší v lícních torbách. Chovají se v různých typech zbarvení – pomerančová, černá, modrá, bílá, přírodní a další. Občas se dají chovat i ve skupince, ale po dosažení pohlavní dospělosti často dochází k napadání případně i usmrcení, takže nedoporučujeme. Je pro ně typický tmavý pruh srsti táhnoucí se přes hřbet. Rádi se koupou v písku pro činčily – zlepšuje to kvalitu srsti.

 

Pohlaví: Sameček má pohlavní otvor dál od řitního, bývají znatelná varlata. U samic je pohlavní otvor blízko řitního.

 

Potrava: Základem je směs pro křečky nebo směs pro drobné hlodavce. Občas křečíkovi nabídneme ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zeleninu (mrkev, petržel, okurku), kuřecí maso, bílý jogurt, tvaroh, vejce natvrdo, moučné červy, list i květ pampelišky, vojtěšku, tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si jí křečík neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej křečík nespotřebuje.

 

Klec a vybavení: Křečíky chováme při pokojové teplotě. Rozměry klece by měly být  minimálně 40x25x25cm, (dxšxv). Místo klece lze využít i terárium o těchto rozměrech. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby křečíkovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©