Křečík Roborovského

Phodopus roborowskii

 

Velikost:  30 - 40gramů, 5,5 - 7cm

Délka života: 2 – 3 roky

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Žije ve skupinách a je aktivní za šera a v noci. Je poměrně plachý a málokdy se ochočí, jde je chovat ve větších skupinkách ani samci vůči sobě nebývají agresivní. Potravu si přenáší v lícních torbách. Je světle žlutý s nádechem šedé nebo červenohnědé barvy.

 

Pohlaví: Pohlavní otvor u samce je vzdálenější od řitního otvoru. U samice je blíž. U samců mohou být viditelná varlata.

Potrava: Základem je směs pro křečky nebo směs pro drobné hlodavce. Občas křečíkovi nabídneme ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zeleninu (mrkev, petržel, okurku), kuřecí maso, bílý jogurt, tvaroh, vejce natvrdo, moučné červy, list i květ pampelišky, vojtěšku, tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si jí křečík neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej křečík nespotřebuje.

Klec a vybavení:  Křečíky chováme při pokojové teplotě. Rozměry klece by měly být  minimálně 40x25x25cm, (dxšxv),  pokud chováme více než jednoho křečíka počítejme na každý další kus + 5cm. Místo klece lze využít i terárium o těchto rozměrech. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby křečíkovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©