Mastomyš (krysa malá)

Mastomys coucha

 

Velikost: 38 – 55gramů, 10cm tělo,  ocas 12cm

 

Délka života: 2-4 roky

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování:  Mastomyši  jsou aktivní přes den a žijí ve skupinách. Postrádají  typický myší zápach, chovají se v různých barevných varietách a typech srsti.

Pohlaví: Samci mají znatelná varlata a pohlavní otvor vzdálenější od řitního, samice jej mají blíž.

Potrava: Základem je ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zelenina (mrkev, petržel, okurku), kuřecí maso, bílý jogurt, tvaroh, sýry, vejce natvrdo, mouční červi, list i květ pampelišky, jitrocel, ptačinec žabinec, tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. V menší míře směs zrnin pro drobné hlodavce nebo kompletní granule pro myši. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si ji mastomyš neznehodnotila podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej mastomyš nespotřebuje.

 

Klec a vybavení:  Mastomyši chováme při pokojové teplotě. Rozměry klece by měly být  minimálně 45x35x25cm, (dxšxv). Místo klece lze využít i terárium o těchto rozměrech. Nebo chováme v T bednách. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby mastomyši neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©