Mnohonožka

Archispirostreptus gigas

 

Velikost:  Až 30cm

Délka života:  6 let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Mnohonožka je tvor aktivní hlavně v noci a brzy z rána nebo v podvečer. Před nepřáteli se brání stočením do pevné spirály. Někdy může vylučovat zapáchající tekutinu, která může působit dráždivě, proto si po manipulaci s nimi důkladně umyjte ruce. Mláďata se ráda skrývají v substrátu, dospělí jedinci, ale odpočívají i na povrchu, pokud je v teráriu patřičná teplota a vlhkost.

Pohlaví:  U samců na sedmém článku chybí jeden pár nohou, bývají i o něco menší než samičky.

Potrava: Základem je ovoce a zelenina. Někdy si mnohonožka pochutná i na zetlelém dřevě. Z ovoce mají mnohonožky rády sladší druhy (banán, švestka, broskev, meloun, hroznové víno, jablko, hruška, třešeň, jahoda) dobře přijímají i zeleninu (okurku, salát, rajče, čínské zelí, kedluben, paprika, špenát).Možno podávat list i květ pampelišky, granule pro želvy, krmivo pro akvarijní či bazénové ryby. Krmivo čas od času posypte nastrouhanou sépiovou kostí pro doplnění vápníku. Vodu denně čerstvou v misce, kterou můžete vyplnit kamínky, aby se v ní mnohonožka neutopila. Lze ji zajistit i pravidelným rosením z rozprašovače. Potravy dáváme malé množství jednou denně, nespotřebované krmiv pravidelně odstraňujeme, abychom se vyhnuli zaplísnění.

Terárium  a vybavení:  Mnohonožky chováme při minimálně pokojové teplotě. Mají radši teploty kolem 27°C. Světlo stačí přirozené denní. Chovat je lze v plastovém boxu, či skleněném teráriu. Nutná je dobrá cirkulace vzduchu. Jako podestýlku můžete použít lignocel, nebo listovou hrabanku. Rozměr nádrže na pár mnohonožek ideálně 50x25x30cm. Doplníme úkryty (rostliny, kůra, mech).

Péče: Pravidelně měníme vodu v misce. Krmivo, které mnohonožky nespotřebují, měníme za čerstvé, abychom se vyhnuli zaplísnění. Jednou za čas, vyměníme substrát v teráriu za nový.

Zdravé zvíře: Zdravá mnohonožka nemá poškozené články, po těle se nepohybují vnější parazité. Trus je pevný. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©