Morče domácí

Cavia aperea f. porcellus

 

Velikost:  700 – 1200gramů, délka těla 20 – 36cm

 

Délka života: 4 – 8 let

 

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Aktivní ve dne, žijící ve skupinách, dospělí samečci se ve skupině se samičkami začínají prát. Pokud chováme dva samečky odděleně od samic, a zvyklé na sebe od mládí zpravidla se snesou. Samičky jsou vůči ostatním nekonfliktní. Mláďata morčat se rodí osrstěná, vidoucí. Je možné je chovat společně s králíky. Nejpotřebnějším vitamínem pro morčata je vitamín C. Stejně jako člověk si jej neumí samo vyrobit a proto jej musí získávat z potravy. Při nedostatku se dostavují výrazné zdravotní potíže (chromé zadní končetiny apod.) Chovají se různá plemena s různými typy srsti, i bez srsti (skinny), obří (cuy) morčata apod.

 

Pohlaví: Čím jsou morčátka starší, tím jsou rozdíly mezi pohlavími více zjevné. Obecně by se dalo říci, že pohlaví samičky má tvar písmene "Y", kdežto pohlaví samečka připomíná písmenko "T" s bouličkou nahoře. Pohlaví samečka se lépe pozná pohmatem, kdy se mírně zatlačí na bříško těsně nad pohlavním orgánem a  vysune se penis. Později jsou u samců zřetelně vidět varlata.

 

Potrava: Seno by mělo mít morče k dispozici neustále, směsi nebo pelet pro morčata stačí dvě  polévkové lžíce denně. Morčatům podáváme i zelené krmení, zeleninu (mrkev, papriku, celer, fenykl, petržel, okurku), ovoce (jablko, hruška, jahody, banán, ananas), tvrdé pečivo a větvičky ovocných stromů na okus. Vodu nejlépe denně čerstvou,  v napáječce aby si ji neznehodnotila podestýlkou. Ovoce podáváme spíše jako pamlsek. Zelené krmivo a zeleninu v menším množství, nespotřebované odebereme.

 

Klec a vybavení: Morčata chováme při běžné pokojové teplotě, lze chovat i venku, ale čerstvě narozená mláďata je lepší na zimu umístit do vytápěného prostoru jinak hrozí úhyn. Morčata všeobecně špatně snáší horko, takže i při teplotách nad 30°C hrozí úhyn zvířete. Klec, kotec nebo jiná ubikace pro morčátko by měla mít minimálně 60x35x35cm (dxšxv), na každé další +15cm. Vybavení klece -napáječka, miska, jesličky na seno, domeček. Jako podestýlka poslouží, hobliny, Asan, dřevitá podestýlka, kukuřičná podestýlka, sláma. Seno je krmivo ne podestýlka!

 

Péče:  Pravidelně zastřihujeme přerůstající drápky, dlouhosrstá plemena vyčesáváme. V kleci dle potřeby měníme podestýlku. Krmíme denně, nespotřebovanou čerstvou potravu denně odstraňujeme.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Nekašle, nesípe, není podvyživené, nemá křeče, netahá za sebou nožičky. Srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu. Zuby a drápy nejsou přerostlé.

 

FelixNET©