Myš laboratorní

Mus musculus var. Alba

 

Velikost:  cca 40 – 50 gramů, 9cm tělo + 9cm ocas

Délka života: 1,5-2 roky

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Myši jsou aktivní přes den i v noci, žijí ve skupinách 1samec a více samic. Neustálá přítomnost samce a opakované porody  samičky vyčerpává, dopřejte jim oddychový čas bez něj. Původně bílá forma. Postupem času byly vyšlechtěny myši s různým typem srsti a zbarvením (saténová – vysoký lesk, kudrnatá, dlouhosrstá, bezsrstá (nunu), apod.). Japonská tančící myš – genetický nemocné zvíře – díky chybějícímu centru pro rovnováhu se točí dokolečka.

Pohlaví: Samec  má větší vzdálenost mezi pohlavním a řitním otvorem u starších jsou vidět výrazná varlata. Samice  má pohlavní otvor blízko řitnímu.

Potrava: Směs pro myši, křečky či drobné hlodavce, psí nebo kočičí granule, kompletní granule pro myši, oříšky (malé množství – tučné), list i květ pampelišky, ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zelenina (mrkev, petržel, okurka), suchý chléb a větvičky ovocných stromů na okus. Mouční červi, kuřecí maso, bílý jogurt, vajíčko natvrdo  – spíše jako pamlsek. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si ji myška neznehodnotila podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej myš nespotřebuje.

Klec a vybavení: Myši chováme při pokojové teplotě. V kleci, teráriu, fauna boxu o rozměrech 40x30x20cm (dxšxv) pro jednoho samce a tři samice.  Na chov se hojně využívají T bedny. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby myšce neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©