Osmák degu

Octodon degus

 

Velikost:  25 – 35 gramů, 12 – 19cm tělo, podobné délky je ocásek

Délka života: 7 – 10 let

Povolení: Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Osmáci jsou aktivní přes den, žijí ve skupinách. Osmák problematicky tráví cukry a tuky. Při překrmování a nedostatku pohybu velmi rychle ztuční a může mít problémy s reprodukcí, šedým zákalem, který vede k oslepnutí nebo s cukrovkou. Je proto používán jako modelový organismus pro výzkum diabetu. Mláďata se rodí vidoucí, osrstěná a brzy běhají. Osmák má křehký snadno odlomitelný ocas, který nedorůstá, proto jej za něj nechytáme. K péči o srst potřebuje koupací písek.

Pohlaví: Sameček má pohlavní otvor dál od řitního otvoru, samičky jej mají blíž.

Potrava: Základem je seno, to by měl mít osmák k dispozici neustále. Jako doplněk krmíme směsí pro osmáky cca 1kávová lžička na kus a den (pozor někteří výrobci do směsi zařazují sušené ovoce, takové směsi nejsou vhodné!), granule pro činčily, zelenina, větvičky ovocných stromů i s pupeny na okus. Voda denně čerstvá nejlépe v napáječce, aby si  ji osmák neznehodnotil podestýlkou. Jelikož osmáci trpí přirozenou cukrovkou nepodáváme žádné ovoce!!

Klec a vybavení: Pro pár osmáků 80x60x50cm pro skupinu 120x60x60cm, klec s roštem na dně (snadno prokoušou plast)nebo dobře větratelné terárium těchto rozměrů. Chováme při běžné pokojové teplotě. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, koupelnička s pískem, příp. kolotoč, nejlépe plný aby osmákovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně. Nespotřebovanou zeleninu  denně odstraňujeme.

 

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©