Papoušek hnědouchý (pyrura)

Pyrrhura frontalis

 

Velikost:  25cm

Délka života:  15let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování:  Jsou to celkem mírní papoušci, při hnízdění se snáší i s jinými ptačími druhy, pokud mají dost prostornou voliéru. Jsou poměrně tišší, ale rádi okusují dřevěné vybavení klece. Mladí ptáci mají méně výrazné barvy a kratší ocas.

Pohlaví: Vzhledem se samec od samice neliší. Ptáky rozlišíme buď pomocí vyšetření DNA nebo endoskopického vyšetření. Případně podle chování v hejnu.

Potrava: Krmíme směsí semen pro střední papoušky, ovocem (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zeleninou, zeleným  krmením (ptačinec, smetanka, salát), naklíčenými zrninami a při hnízdění vaječnou směsí. Ptákům nabízdněte také větvičky ovocných stromů na okus. Důležitý je i pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení:  Pyrury chováme při běžné pokojové teplotě. Je možno zimovat venku, ale potom je nutné vybudovat  izolovaný vnitřní úkryt. Při chovu v kleci použijte klec o rozměrech 80x70x100cm (dxšxv). Pyrury, ale rádi létají je tedy vhodnější je chovat ve voliéře. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 20x20x35cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče:  Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravý papoušek  má jasné oči, čisté, nepoškozené peří, bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©