Papoušíci (růžovohrdlý, Fišerův, škraboškový)

Agapornis (roseiollis, fischeri, personata)

 

Velikost:  15cm

Délka života: 10let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování: Papoušíků známe celkem devět druhů, ale tyto tři jsou nejznámější a nejchovanější. Papoušík růžovohrdlý se může naučit i pár slov. Jsou to hodně společenští ptáci, měly by se vždy chovat alespoň ve dvojici. Existuje spousta barevných mutací. Mladého ptáka poznáte podle tmavých skvrnek na zobáku a méně výrazného zbarvení. Papoušíky nelze chovat s jinými druhy ptáků. Nového agapornise k stávajícímu nikdy nepřidáváme do jeho klece, původní by jej napadl z důvodu obrany teritoria. Pokud chceme přidat dalšího, je lepší je oba umístit do klece nové. Předtím by si na sebe stejně měli raději ještě zvyknout přes mřížky klecí umístěných blízko sebe.

Pohlaví: Vzhledem se samec od samice neliší. Ptáky rozlišíme buď pomocí vyšetření DNA nebo endoskopického vyšetření. Případně podle chování v hejnu.

Potrava: Krmíme směsí semen pro agapornisy nebo střední papoušky, ovocem (nikdy avokádo, je pro ptáky jedovaté), zeleninou, zeleným  krmením (salát, ptačinec, smetanka, čekanka, kopřiva), naklíčenými zrninami a při hnízdění vaječnou směsí. Ptákům nabízdněte také větvičky ovocných stromů na okus. Důležitý je i pravidelný přístup k sépiové kosti a písku či gritu pro ptáky. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Papoušíky chováme při běžné pokojové teplotě. Je možno zimovat venku, ale potom je nutné vybudovat  izolovaný vnitřní úkryt. Při chovu v kleci použijte klec o rozměrech 60x40x50cm (dxšxv) pro pár papoušíků. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 20x20x15cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: :  Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

Zdravé zvíře: Zdravý papoušík  má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©