Pískomil mongolský

Meriones unguiculatus

 

Velikost:  70 – 110gramů, tělo 12cm ocas 7,5 – 11cm

Délka života: 3-4roky

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování: Pískomilové jsou aktivní ve dne i v noci a žijí v početných koloniích. O samotě strádají, je lepší chovat je ve skupinkách 1 samec a více samic nebo v páru, popřípadě dvě samičky. Za ocásek je nechytáme, je křehký a snadno se odlomí a již nedorůstá.  Chovají se v různých barevných rázech.

Pohlaví: Sameček má větší vzdálenost mezi pohlavním a řitním otvorem, samička je má blízko u sebe.

Potrava:  Směs pro pískomily, křečky či drobné hlodavce, list i květ pampelišky, ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zelenina (mrkev, petržel, okurka), suchý chléb a větvičky ovocných stromů na okus. Mouční červi, kuřecí maso, bílý jogurt, vajíčko natvrdo  – spíše jako pamlsek. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si ji pískomil neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej pískomil nespotřebuje.

Klec a vybavení:  Pískomily chováme při pokojové teplotě. V kleci či teráriu o rozměrech 100x50x50cm (dxšxv) pro skupinu pískomilů. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby pískomilovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku, jemný písek. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©