Potkan laboratorní

Rattus norvegicus var. Alba

 

Velikost:  cca 250 gramů, 25 – 35cm + ocas stejné délky

Délka života: cca 3roky

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování: Potkani jsou aktivní přes den i v noci. Jde o sociální zvířata žijící ve skupinách. Chovat lze pohromadě 2 samce, 2 samičky nebo pár. Původně bílá forma, dnes se chová ve více zbarveních, kresbách a typech srsti, případně i bez srsti. Známé je i rozdělení dle postavení uší (dumbo). Je to velice inteligentní hlodavec.

Pohlaví: Samec  má větší vzdálenost mezi pohlavním a řitním otvorem u starších jsou vidět výrazná varlata. Samice  má pohlavní otvor blízko řitnímu.

Potrava: Směs pro potkany, křečky či drobné hlodavce, psí nebo kočičí granule, kompletní granule pro potkany, oříšky (malé množství – tučné), list i květ pampelišky, ovoce (jablko, hruška, třešeň, švestka, jahoda, meloun, hrozno), zelenina (mrkev, petržel, okurka), suchý chléb a větvičky ovocných stromů na okus. Mouční červi, kuřecí maso, bílý jogurt, vajíčko natvrdo -  spíš jako pamlsek. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce, aby si ji potkan neznehodnotil podestýlkou. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme, pokud jej potkan nespotřebuje.

Klec a vybavení: Potkany chováme při pokojové teplotě. V kleci, teráriu, fauna boxu o rozměrech 60x40x50cm (dxšxv) pro dvě zvířata. Na chov se hojně  využívají T bedny. Ve vybavení nemá chybět  napáječka, miska, domeček, průlezky, příp. kolotoč, nejlépe plný aby potkanovi neuvízla nožička mezi jednotlivými stupni kolotoče. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku. Dřevitou vlnu nebo seno na pelíšek.

 

Péče: : Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

Zdravé zvíře:  Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

FelixNET©