Vakoveverka létavá

Petaurus breviceps

 

Velikost:  80 – 150gramů, délka těla 16 – 21cm, ocas stejné délky jako tělo

Délka života: 9-11 let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování:  Vakoveverky jsou  aktivní v noci, žijí ve skupinách. Přesto že jde o nočního tvora, můžeme mu pomocí žárovek obrátit režim a tak vytvořit den v noci a noc ve dne a lépe pak zvířata pozorovat. Špatně snáší pokles teploty pod 18 stupňů. Držení pouze jednoho zvířete je týráním, zvíře může i uhynout.

Pohlaví: Samec má v dospělosti na čele po vypadání chloupků světlou lysinku. Pro zkušenější oko rozpoznatelná varlata a hlavně mu chybí břišní vak.

Potrava: Potrava se v přírodě skládá převážně z míz nejčastěji eukalyptových stromů, nektaru, semen, plodů, ovoce, květů (převážně na podzim a v zimě) z různého druhu hmyzu a jejich larev (na jaře a v létě). V teráriu předkládáme ovoce od jablek, banánů, hroznového vína, mandarinek, pomerančů, kiwi, jahod atd. přes zeleninu jako mrkev, červená řepa, okurky. Dále jádroviny, kompoty atd. Rádi se nechávají uplácet piškoty. Jako živočišnou složku předkládáme šváby, cvrčky, moučné červy a sarančata. Tato složka by měla činit asi 25% stravy. Vodu denně čerstvou nejlépe v napáječce. Potravy dáváme malé množství jednou denně, čerstvé krmivo pravidelně odstraňujeme pokud jej vakoveverka nespotřebuje.

Klec a vybavení: Chováme je při běžné pokojové teplotě. V kleci či teráriu o minimálních rozměrech 100x50x50cm (dxšxv) na jeden pár zvířat. Vybavení - napáječka, závěsná miska, větve na šplhání, duté kmeny, závěsné hnízdo či boudička na spaní, seno na vystýlku. Jako podestýlku využijeme hobliny, Asan, dřevitou podestýlku, kukuřičnou podestýlku.

Péče: Pravidelně měníme znečištěnou podestýlku. Krmivo podáváme a vodu v napáječce měníme denně.

Zdravé zvíře: Má jasné oči bez výtoku, rovněž nos je bez výtoku. Není podvyživené, srst je hustá, čistá, bez lysých míst, parazitů a známek plísně. Trus je pevný, dobře tvarovaný, bez výrazného zápachu. Na těle nejsou patrná žádná zranění, zvíře je aktivní, přijímá potravu.

 

FelixNET©