Zebřička pestrá

Poephila guttata

 

Velikost:  10cm

Délka života: 5let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

 

Chování: Ideální pták pro začátečníka, dobře hnízdí, jsou tiché a skromné. Existují chocholaté zebřičky a různé barevné variety. Sdružují se v hejnech, o samotě tito ptáci trpí. Mladí ptáci mají skvrny na zobáku a kratší ocas.

Pohlaví:  Samice nejsou tak pestré jako samci, červená na zobáku je světlejší. Samci mají vybarvené tváře buď červeně nebo černě dle formy.

Potrava: Travní a bylinná semena, směs pro drobné exoty, zelené krmení (ptačinec, smetanka, salát), ovoce (nikdy avokádo je pro ně jedovaté), naklíčené zrniny, vaječná míchanice, senegalské proso. K dispozici by měla být sépiová kost, ptačí písek nebo grit. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Teplota běžná pokojová, v zimě snáší dobře i teploty kolem 10 stupňů. Klec o rozměrech minimálně 50x40x30cm (dxšxv) pro pár. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 10x10x10cm nebo proutěné hnízdo. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče:  Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

 

Zdravé zvíře: Zdravá zebřička má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatická, načepýřená  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©