Rýžovník šedý

Padda oryzivora

 

Velikost:  14cm

Délka života: 7let

Povolení:  Pro chov tohoto druhu není třeba

Chování: Rýžovníci  jsou chováni v mnoha barevných mutacích. Zvláštní je, že se mutace množí často lépe, než původní forma. Není náročný, péči zvládne i začátečník. Je lepší je chovat odděleně od jiných druhů. Mladí ptáci mají tmavé zobáky a proužkované peří na prsou.

Pohlaví: Vzhledově se neliší, samečci zpívají.

Potrava: Travní a bylinná semena, směs pro drobné exoty, neloupaná rýže,zelené krmení (ptačinec, smetanka, salát), ovoce (nikdy avokádo je pro ně jedovaté), naklíčené zrniny, vaječná míchanice, senegalské proso. K dispozici by měla být sépiová kost, ptačí písek nebo grit. Vodu podáváme nejlépe v napáječce. Strava by měla být pestrá, zrniny stále k dispozici, ostatní pravidelně prostřídat, vaječná směs hlavně v období hnízdění. Nezkonzumované čerstvé krmivo odstraňujte.

Klec a vybavení: Teplota běžná pokojová, v zimě snáší dobře i teploty kolem 10 stupňů. Klec o rozměrech minimálně 80x50x50cm (dxšxv) pro pár. Vybavení klece - napáječka, krmítko, bidýlka, hračky, koupelna, při hnízdění budka 25x15x15cm. Podestýlka dřevitá, Asan, písek pro ptáky. Pokud je klec s roštem postačí noviny.

 

Péče: Pravidelně čistíme podestýlku, denně měníme vodu a měníme trusem znehodnocené krmivo, nebo odstraňujeme čerstvé nespotřebované krmivo. V případě potřeby zastřihujeme drápky.

Zdravé zvíře: Zdravý rýžovník má jasné oči, čisté, nepoškozené peří bez viditelných parazitů. Trus nevykazuje známky vodnatelnosti. Není apatický, načepýřený  a přijímá krmivo.

 

FelixNET©